Pomysły na niematerialne prezenty dla dzieci

Autor: Agnieszka
Porządkowanie pokoju dziecięcego, zaraz po porządkach w kuchni i szafie, to jedno z bardziej czasochłonnych zajęć. Tej czynności nie ułatwia także myśl „Jak zrobić selekcję zabawek? Przecież dzieci bawią się wszystkimi rzeczami”.
Ilość zabawek w pokoju dziecięcym wpływa nie tylko na czas porządkowania i selekcji. Związana z nią jest także jakość zabawy – ćwiczenie uważności, kreatywności, koncentracji. Ilością zabawek oraz ich organizacją tworzymy warunki do nauki dzieci odkładanie zabawek na miejsce.
Nie chodzi o to, by dokonywać wyrzeczeń i radykalnie minimalizować ilość zabawek. Zachęcam Cię jednak, by znaleźć to optimum przy którym i Ty i dziecko będziecie czuli się komfortowo.
Jeśli poszukujesz sposobów na radzenie sobie z nadmiarem zabawek lub utrzymaniem optimum poniżej znajdziesz kilka inspiracji w obszarze prezentów:
1. karty podarunkowe do jednego wybranego sklepu
Umów się z najbliższymi przy okazji jednego święta dla dziecka, że zamiast prezentów materialnych wręczają dziecku karty podarunkowe do tego samego sklepu. Wtedy zamiast kilku lub kilkunastu drobniejszych zabawek dziecko może mieć jeden większy prezent, wybrany samodzielnie i „sfinansowany” podarowanymi kartami.
2. podział świąt
Możesz porozmawiać z najbliższymi i ustalić okazje z prezentami materialnymi oraz te z niematerialnymi. W całym roku kalendarzowym znajdziesz pewnie od kilku do kilkunastu okazji w czasie których dziecko otrzymuje prezenty – urodziny, mikołajki, dzień dziecka, imieniny itd. Zdecydujcie, na które okazje obowiązują prezenty rzeczowe, a na które niematerialne. Możesz także pozostawić najbliższym wybór i określić liczbę świąt z każdym rodzajem prezentu.
3. czas i wspólne zajęcia
Wspólny spacer na plac zabaw, wycieczka do zoo, odwiedziny centrum doświadczeń czy dwudniowy wyjazd rowerowy to też może być wspaniały prezent dla dziecka. Być może czasem trudniejszy w organizacji, ale przeżycia mogą być równie wspaniałe – wspólnie będziecie poznawać świat i kolekcjonować wspomnienia.
4. rotacja zabawek
Niezależnie jaką ilość zabawek na Twoje dziecko w swoim pokoju, warto je rotować. Stwórz magazyn zabawek i okresowo wymieniaj – jedna zabawka wychodzi z magazynu, to inna w to miejsce wchodzi. Taka zabawka wyciągnięta po 2-3 miesiącach będzie dla dziecka jak prezent, znów ją będzie odkrywało na nowo.
Nie dam Ci niestety złotej recepty na ilość zabawek w pokoju dziecięcym. Nie ma złotego środka w tym temacie, a to rozwiązanie, które wypracujesz z pewnością będzie dla Was najlepsze, bo wypracowane na bazie Waszych wartości, doświadczeń i potrzeb.

pODOBNE POSTY

Napisz komentarz