Niezależnie jak bardzo lubisz sprzątanie lub jak za nim nie przepadasz, nie jest ono sensem naszego życia i nie musi zajmować niezliczone ilości godzin. Warto ten proces optymalizować, by był on krótszy, lżejszy, bez pogorszenia jakości sprzątania (a nawet ją zwiększając).
Jeśli myślisz o gruntownym sprzątaniu w najbliższym czasie, zrób STOP. Zatrzymaj się na chwilę. Pośpiechem nie zrobisz więcej. Poznaj 7 wskazówek sprytnego sprzątania, tak, by było ono mniej czasochłonne i stresogenne niż kiedykolwiek.
WSKAZÓWKA 1: Najpierw usunięcie nadmiaru przedmiotów, potem sprzątanie
Jeśli zastanawia Cię dlaczego posprzątanie jednego mieszkania
o powierzchni 50 m2 zajmuje 2 godziny, a drugiego 5 godzin, odpowiedzi możesz szukać w ilości rzeczy.
Przed rozpoczęciem generalnego sprzątania zrób przegląd przedmiotów – z czego korzystasz, a co jest zbędne. Mając optimum przedmiotów sprzątanie jest mniej czasochłonne i efektywniejsze.
Możesz do tego porządkowania podejść kompleksowo, robiąc selekcję przedmiotów w każdym miejscu w domu, bez wyjątków i bez sentymentów. Możesz również robić porządki stopniowo, zaczynając od pozbywania się przedmiotów na tak zwanym widoku.
Jeśli interesuje Cię ta druga metoda opisuję ją w bezpłatnym e-booku, który możesz pobrać tutaj: „Jak z głową rozpocząć porządkowanie? Przepis na 10-minutowy decluttering”.
WSKAZÓWKA 2: Zrób plan,
nawet najkrótszy,
ale zapisz go
Plan sprzątania nie musi od razu liczyć kilkunastu stron. Wystarczy, gdy przemyślisz i na jednej kartce papieru zapiszesz podstawowe informacje: obszar do posprzątania, termin, ewentualne uwagi typu zakres sprzątania. W planie uwzględnij także wykonawcę. Jeśli decydujesz się na samodzielne sprzątanie (bez wsparcia z zewnątrz), pamiętaj, że w domu jest najczęściej dwa razy więcej rąk do pracy niż domowników.
Plan porządkuje działania, nadaje kierunek. Pomaga „pamiętać” co już zostało zrobione, a co nie. Wspiera Cię w chwilach zwątpienia – widzisz jak dużo pracy już zostało zrobione.
WSKAZÓWKA 3: Przygotuj swój
(i nie tylko)
warsztat pracy
Wiesz jest co jednym z największych pożeraczy czasu w czasie sprzątania? Przenoszenie środków pomiędzy pomieszczeniami, chodzenie po czyste ściereczki czy brakujące płyny. Wracamy kilka razy w to samo miejsce, by odnosić, przenosić, przynosić.
Niezależnie czy sprzątasz sama,
z rodziną czy masz wsparcie serwisu, zaopatrz dom w pojemnik na akcesoria do sprzątania. Ważne, by miał uchwyt (to dla wygodny przenoszenia) oraz pomieścił środki do czyszczenia, ściereczki i inne podstawowe akcesoria. Koniec z pustymi przebiegami!
Ten pojemnik może być wykorzystany również do przechowywania środków w szafce. Nie potrzebujesz za każdym razem tych środków wykładać i wkładać.
WSKAZÓWKA 4: Ustalaj priorytety
w obszarze zadań
z planu sprzątania
Priorytety pomogą Ci dobrze rozłożyć siły i w pierwszej kolejności zrobić czynności najbardziej istotne dla czystości i porządku. Dzięki temu unikniesz kręcenia się w kółko ze sprzątaniem i szybciej zauważysz efekt.
Pracuj mądrzej, nie ciężej. Zakres prac nadal pozostanie ten sam. Na koniec sprzątania jednak odczujesz różnicę
w zaoszczędzonych siłach i efekcie pracy.
WSKAZÓWKA 5: Celebruj przed,
po
i w trakcie sprzątania
Przyjęło się, że świętować możemy po zakończonym zadaniu, a dokładniej – po dobrze wykonanym zadaniu. A dlaczego nie świętować wcześniej oraz robić sobie drobne przyjemności w trakcie sprzątania?
Nie muszą to być wielkie rzeczy. Doceń drobne przyjemności, jak kawa
w ulubionej kawiarni przed rozpoczęciem sprzątania, 15 minut
przerwy z książką na balkonie czy dłuższa niż zwykle kąpiel w łazience.
Sprzątanie nie zmieni swojego charakteru. Nadal pozostanie czynnością o powtarzalną. Natomiast dzięki odpoczynkowi i dbaniu o siebie przed, w trakcie, po sprzątaniu Ty poczujesz przypływ energii i zakończysz je szybciej.
WSKAZÓWKA 6: Pomyśl z jakiego powodu i dla jakiego celu sprzątasz
Sprzątamy z konkretnego powodu. Zaspokajamy tą czynnością jakąś naszą potrzebę. Warto wsłuchać się w siebie i ją odkryć – czy to jest z potrzeby czystości, opieki nad bliskimi i okazania im troski, potrzeby uznania w oczach gości lub domowników. Poznanie prawdziwego powodu sprzątania pomoże wprowadzić w ten proces modyfikacje w obszarze częstotliwości, wykonawców, zakresu, a przede wszystkim nastawienia i motywacji.
WSKAZÓWKA 7: Wybierz dobry termin sprzątania
Co oznacza dobry termin? Czy istnieje idealna pora na gruntowne porządki i sprzątanie?
Umówmy się, termin idealny nie istnieje. Są jednak takie pory, które warto omijać z generalnym porządkowaniem i sprzątaniem. Warto przykładowo unikać robienia tych czynności w okolicy świąt lub ważnych dla Ciebie uroczystości. Te wydarzenia mogą i tak wymagać większych przygotowań i pracy, po co więc dokładać sobie zadań w ich okolicy, by świętować zmęczonym i z wyrzutami sumienia „Ostatni raz takie sprzątanie”.
Jakie są Twoje metody na ułatwienie sprzątania? Podziel się nimi w komentarzu inspirując.
Jeśli masz ochotę popracować nad nawykami w działaniu i myśleniu, wspierającymi Cię w procesie zaplanowania generalnego porządkowania i sprzątania, przejścia przez proces declutteringu oraz skutecznego gospodarowania przedmiotami po zakończeniu porządkowania, poznaj „Narzędziownik declutteringu. Jak z głową zrobić generalny porządek w przestrzeni domowej?”. Więcej informacji o nim znajdziesz tutaj.