6 sytuacji, w których decluttering pomoże Ci oszczędzić czas i pieniądze

Autor: Agnieszka
W czasach, gdy szukamy oszczędności czasu i energii lub zastanawiamy się jak ułożyć codzienne czynności, by mieć przestrzeń na nowe cele zawodowe czy realizację marzeń, z pomocą może przyjść decluttering.
Czy decluttering to inwestycja? Co ma wspólnego z oszczędzaniem czasu i pieniędzy? W jakich konkretnie codziennych sytuacjach możemy odczuwać efekty declutteringu? Zapraszam Cię do lektury artykuły, w którym wyjaśnia czym jest decluttering, jaki on ma związek ze sprzątaniem i w jakich przykładowych sytuacjach może Ci on pomóc, gdy szukasz oszczędności czasu i pieniędzy.
Decluttering czyli co?
Decluttering to uporządkowanie domowego wnętrza i oczyszczenie go z nadmiaru przedmiotów, a następnie zorganizowanie tej powstałej przestrzeni w funkcjonalny i estetyczny sposób. Decluttering to nie to samo co sprzątanie.
Sprzątanie to nadawanie wnętrzu czystości. Decluttering natomiast pomaga stworzyć warunki ku temu, by przestrzeń nie była zagracona, rzeczy miały swoje miejsce i na nie wracały.
Dobrze odgracona i zorganizowana przestrzeń to mniej sprzątania.
Co daje Ci decluttering?
Dzięki temu procesowi:
czyli przejmujesz wpływ nad porządkiem, bałaganem i rzeczami. Wcześniej ta relacja mogła być odwrotna – to rzeczy panowały nad Tobą.
W czym konkretnie może Ci pomóc decluttering?
Wiesz już czym jest decluttering, jaki ma związek ze sprzątaniem i jak pomoże Ci odzyskać panowanie nad rzeczami w domowym wnętrzu. Ok, ale jak to się przełoży na moje codzienne życie? – możesz zapytać.
Poznaj 5 sytuacji, w których decluttering usprawni i podniesie komfort Twojego codziennego funkcjonowania, oszczędzając przy tym Twój czas i pieniądze.
Sytuacja 1: Dzięki pozostawieniu w szafie ubrań potrzebnych, których lubisz i dobrze się w nich czujesz, codzienny dobór garderoby zajmie Ci 5 zamiast 15 minut.
Sytuacja 2: Masz zorganizowane miejsce na rzeczy potrzebne do wyjścia z domu, więc nie wychodzisz nerwowo z domu po kilkunastominutowym poszukiwaniu kluczyków.
Sytuacja 3: Wizyta niezapowiedzianych gości nie wprawia Cię w zakłopotanie, bo bałagan wynikający z codziennego życia w domu usuwasz w kilka minut.
Sytuacja 4: Myśl o pakowaniu na spontaniczny wyjazd weekendowy przyjmujesz ze spokojem, bo przecież wiesz gdzie co masz.
Sytuacja 5: Nie dublujesz już zakupów akcesoriów do kuchni, bo masz ją tak zorganizowaną, że wszystko jest widoczne i na wyciągnięcie ręki.
Sytuacja 6: Jesteś na bieżąco z praniem i suszeniem, bo wreszcie przestajesz się kręcić ze sprzątaniem i porządkowaniem, więc masz czas na pomyślenie jak zaplanować domowe czynności.
Podsumowując, decluttering przywraca sprawczość i wpływ na porządek (i bałagan) w Twoim domowym wnętrzu. Pomaga przywrócić relacje z rzeczami, w której to TY panujesz nad sferą materialną, a nie ona nad Tobą. Długofalowo zyskujesz czas i pieniądze, ponieważ nie powielasz zakupów, krócej sprzątasz, a codzienne czynności jak wyjście z domu czy przygotowanie posiłku wykonujesz sprawniej i w bardziej komfortowych warunkach.

pODOBNE POSTY

Napisz komentarz