5 wskazówek skutecznego porządkowania

Autor: Agnieszka
Czy istnieje idealny czas na przeprowadzenie generalnego porządkowania? Czy trzeba zaczynać od porządkowania czy może jednak od planu i celu? Dzielę się z Wami 5 wskazówkami, które mogą uczynić efektywniejsze i skuteczniejsze generalne porządkowanie.
Wskazówka 1: IDEALNY CZAS
Ustalmy to teraz – nie ma idealnego czasu na przeprowadzenie generalnych porządków.
Istnieje jednak mniej korzystna pora na ich robienie, przykładowo: upał, gdy chcesz uporządkować garaż, bliskość terminu porządków z Twoim urlopem, święta, rocznice, ważne dla Ciebie uroczystości chwilę po zakończeniu porządków
Bądź realistą. Określenie terminu końcowego porządków Ci pomoże. Pamiętaj jednak, by nie brać na siebie więcej niż pozwolą na to czas, energia, zdrowie.
Wskazówka 2: TO SAMO Z TYM SAMYM
Możesz przeprowadzić generalne porządki raz a skutecznie, zajmie Ci to jednorazowo więcej czasu i energii.
Możesz też drugi i kolejny raz dokonywać selekcji już posegregowanych rzeczy i mieć poczucie wiecznego porządkowania.
Skąd się to bierze? Z braku odpowiedniej selekcji rzeczy. By generalne porządkowanie przyniosło Ci oczekiwany rezultat potrzebujesz zgromadzić w jednym miejscu wszystkie przedmioty tej samej kategorii. Dzięki temu prostemu zabiegowi poznasz rzeczywistą ilość posiadanych przedmiotów, efektywniej przeprowadzisz proces selekcji oraz lepiej dopasujesz miejsce ich przechowywania.
Wskazówka 3: 3 PUDEŁKA
Generalne porządkowanie nie jest przekładaniem rzeczy z miejsca na miejsca.
To selekcja posiadanych przedmiotów, a następnie ich skuteczne wyprowadzenie z domu.
Niezależnie czy w wyniku tej pracy będziesz mieć 15 czy 50 przedmiotów już niepotrzebnych, przygotuj wcześniej 3 pudełka lub sztywne torby, do których będziesz wkładać rzeczy: do sprzedania, do oddania, do wyrzucenia lub przerobienia.
Pudełka to sygnał do tego, by podjąć decyzję, a nie tkwić w stanie „Kiedyś się nad tym zastanowię”.
Wskazówka 4: WSZYSTKO ALBO NIC
Generalne porządkowanie ma swój początek. Niezależnie czy zaczynasz selekcję rzeczy od kuchni, garażu, komody w przedpokoju czy szuflady w kuchni, to potrzebujesz podjąć decyzję o pierwszym obszarze, który będzie porządkowany.
Nie ma złych decyzji. Jeśli masz czas i energię na porządkowanie całego pomieszczenia, działaj. Jeśli wybierzesz jedną szafkę, porządkuj.
Kryteriów podejmowanych decyzji może być wiele: Twój czas i energia, miejsce, które najbardziej utrudnia Ci działanie lub potrzeba stworzenia miejsca do odpoczynku.
Wskazówka 5: CEL
Dlaczego chcesz uporządkować swoją domową przestrzeń?
Chcesz więcej odpoczywać? Chcesz wygospodarować miejsce w szafie i komodzie dla nowego członka rodziny? Chcesz się przeprowadzać z rzeczami w 20 pudełkach a nie w 50? Chcesz przestać się spóźniać każdego poranka?
Określenie celu generalnych porządków: wesprze Cię w utrzymaniu motywacji w chwilach zwątpienia; nada kierunek pracy; pomoże doprowadzić proces do końca.
Określenie celu generalnych porządków: wesprze Cię w utrzymaniu motywacji w chwilach zwątpienia; nada kierunek pracy; pomoże doprowadzić proces do końca.

pODOBNE POSTY

Napisz komentarz