Czystość w Twoim domu nie zależy od ilości posiadanych środków chemicznych

Autor: Agnieszka
Płyn do czyszczenia luster, środek do toalety, pasta do czyszczenia skórzanej kanapy, płyn do zmiękczania tkanin i płyn do płukania, emulsja do czyszczenia chromowanych elementów, środek do odkamieniania, koncentrat do mycia płytek, spray do mebli, płyn do podłóg drewnianych i paneli oraz wiele innych.
Używasz wszystkich środków czystości czy stoją w szafce nieużywane i wyrzucasz, bo minął termin ważności? Nosisz w czasie sprzątania pojemnik z ciężkimi środkami czystości? Posprzątasz dom a masz wrażenie, że nieprzyjemny zapach nadal się w nim unosi?
Środki czystości to nie tylko ciężar noszenia w czasie sprzątania. Często mamy ich tak dużo, że bez specjalnego pomieszczenia gospodarczego czy osobnej szafki, trudno je zmieścić w jednym miejscu. Wielość środków czystości oraz ich jakość to także, a może przede wszystkim, nasze zdrowie, czas i pieniądze.
Poniżej znajdziesz 3 możliwe strategie prowadzące do ograniczenia środków czystości, a więc uwolnienia naszej przestrzeni domowej.
Sposób numer 1
Strategia sprowadza się do ograniczenia ilości dotychczas używanych środków czystości. Jak możesz to zrobić? Zrób selekcję posiadanych środków czystości, dzieląc je następująco:
Sposób numer 2
Możesz również rozważyć zastąpienie obecnie używanych środków, środkami ekologicznymi. Staraj się jednak nie zastępować ich 1 do 1, lecz rozważać czy danym środkiem możesz wyczyścić także inne miejsce.
Obecnie na rynku dobre i prawdziwe ekologiczne środki czystości są coraz bardziej dostępne i przystępne cenowe. Do wyboru masz te wyprodukowane w Polsce, jak i zagraniczne. Przygotowywane są one na bazie octu, sody oczyszczonej lub soku z cytryny. Ich skład wzbogacany jest o składniki mineralne, oleje, alkohole, związki roślinne. Do uzyskania przyjemniejszego zapachu dodawane są oleje, najczęściej pomarańczowy, lawendowy czy cytrynowy.
Kupując ekologiczne środki czystości warto uważnie zapoznać się z ich etykietą, zwłaszcza w punkcie o składzie. Niestety nie ma dokładnych wytycznych, ani procedur dbających o czystość (niedodawanie chemikaliów) takich środków.
Rekomendując Ci strategię nie polecam wyrzucania dotychczasowych środków chemicznych, gdy masz jeszcze zapas. To strata pieniędzy. Zużywaj do końca posiadane środki czyszczące i systematycznie zastępuj je ekologicznymi. Kupując – eliminuj. Czy na pewno potrzebujesz środka do mycia zabawek dziecięcych, gdy masz dobry płyn do mycia naczyń?
Sposób numer 3
Środki czystości możesz robić sama, wykorzystując sodę oczyszczoną, sok z cytryny, ocet, wodę. Z pewnością będzie to scenariusz najbardziej bezpieczny, jeśli chodzi o zdrowie domowników oraz najbardziej pewny, jeśli chodzi o skład – wiesz co dodajesz. Jest to również najbardziej skuteczna strategia zmierzająca do ograniczenia ilości środków czyszczących, a więc zyskania wolnej przestrzeni domowej.
Tak, zgadzam się z Tobą – nie wszystko da się wyczyścić cytryną czy samą wodą. Do mycia bardziej uporczywych miejsc zostaw odpowiednie do tego celu chemiczne środki czystości. W końcu nie chodzi o to, abyś szorowała przez pół dnia zakamienioną kabinę prysznicową.
Niezależnie, na który wariant się zdecydujesz lub wybierzesz z każdego elementy najlepsze dla Ciebie, pamiętaj, by przy sprzątaniu:
Niezależnie, na który wariant się zdecydujesz lub wybierzesz z każdego elementy najlepsze dla Ciebie, pamiętaj, by przy sprzątaniu:

  • dobrze wietrzyć pomieszczenia
  • nie używać środków po upływie terminu ważności
  • często zmieniać ściereczki
  • zakładać rękawice na czas kontaktu ze środkami czyszczącymi
  • środkami z rozpylaczami lepiej spryskać ściereczkę niż powierzchnię czyszczącą

pODOBNE POSTY

Napisz komentarz