Jak przechowywać kozaki?

Autor: Agnieszka
Sezon zimowy zdecydowanie już za nami. Pora zrobić miejsce w szafie i szafkach odzieży oraz akcesoriom letnim. Zmiana sezonów to dobry moment na dokonanie przeglądu rzeczy z sezonu poprzedniego. Dziś przyjrzymy się kozakom.

Sezon zimowy zdecydowanie już za nami. Pora zrobić miejsce w szafie i szafkach odzieży oraz akcesoriom letnim. Zmiana sezonów to dobry moment na dokonanie przeglądu rzeczy z sezonu poprzedniego. Dziś przyjrzymy się kozakom.Zanim zaczniem 

Zbierz zatem wszystkie pary obuwia zimowego w jedno miejsce i dokonaj ich selekcji, dzieląc na dwie grupy: do pozostawienia oraz do wyprowadzenia z domu.
Jeśli decydujesz się na pozbycie pewnych par obuwia pamiętaj, by nie wyrzucać ich do kosza z odpadami. To ostateczność. Jeśli ich stan pozwala na renowację, wyszukaj punktu, który specjalizuje się w renowacji zużytego obuwia i sprzedaje je dalej. Możesz także skorzystać z pojemników do recyclingu. Coraz więcej producentów decyduje się na użycie technologii, która pomaga rozłożyć but na czynniki pierwsze, a odzyskane materiały użyć ponownie.
Jeśli obuwie, którego już nie potrzebujesz jest w dobrym stanie, możesz je oddać do pojemników z używaną odzieżą, sprzedać, przekazać konkretnej organizacji zajmującej się koordynowaniem paczek i przekazywaniem potrzebującym.
Drugą grupę obuwia zimowego – po pozostawienia – odpowiednio przygotuj do przechowywania w miesiącach letnich. Co oznacza odpowiednie przygotowanie?
1. Każdą parę obuwia dokładnie obejrzyj, by sprawdzić czy nie ma uszkodzeń. Jeśli takowe posiada możesz się zdecydować na renowację obuwia w specjalistycznej firmie (Warto! Polecam).
2. Te pary obuwia, które nie są uszkodzone dokładnie wyczyść i zabezpiecz odpowiednim środkiem. Na obuwiu skórzanym spokojnie możesz użyć kremu do rąk – rozprowadź niewielką ilość na kozaku, a następnie dokładnie wyczyść bawełnianą ściereczką.
3. Kozaki będą nieużywane kilka miesięcy. W tym czasie mogą uleć deformacji. By temu zapobiec, wypełnij obuwie na jeden z trzech sposobów: pustą butelką, woreczkiem papierowym wypełnionym makulaturą, prawidłami.
Tak przygotowane obuwie jest gotowe do schowania na kilka miesięcy. W zależności od Twoich preferencji oraz posiadanego miejsca do odkładania odzieży sezonowej, przykładowe sposoby na przechowywanie obuwia zimowego to:
1. oryginalne opakowanie po obuwiu, które schowasz na szafę czy jej dno, pod kanapę lub do pomieszczeń gospodarczych typu piwnica czy strych. Pamiętaj tylko, by sprawdzić czy w pomieszczeniach gospodarczych nie panuje wilgoć, która nie będzie służyła obuwiu. By nie przechowywać wszystkich pudełek do każdego rodzaju obuwia możesz w tych samych pudełkach trzymać obuwie zimowe latem, a w miesiącach zimowych – obuwie letnie. Dzięki temu pozbędziesz się z domu połowy opakowań po obuwiu.
2. pojemniki dopasowane wielkością i kolorem do miejsca, w których mają stanąć. Jeśli do jednego pojemnika zdecydujesz się schować więcej niż jedną parę obuwia, pamiętaj, by nie układać obuwia jasnego przy ciemnym, co może spowodować odbarwienia. Do ich oddzielenia możesz użyć separatorów lub worków bawełnianych. W takich pojemnikach obuwie może być przechowywane pionowo lub poziomo, warto jednak, by miało trochę luzu i dobre warunki „do oddychania”.
3. luzem w szafce na obuwie. By nie osiadał na nich kurz, możesz je wcześniej włożyć do worków bawełnianych, które zimą wykorzystasz na zabezpieczenie obuwia letniego.
4. zawieszone na specjalnych wieszakach na obuwie. Do tego sposobu wystarczy Ci kawałek ściany, na której zamontujesz wieszak lub drążek, na którym zwiesisz wieszak – dokładnie tak samo jak w zwykłej szafie na ubrania. Jeśli zdecydujesz się na ten sposób przechowywania, pamiętaj, by sprawdzić rodzaj klamerki, która będzie przylegać do obuwia – dobrze, by była wyściełana miękkim materiałem. Nie spowoduje to wtedy odbicia się klamerek na kozakach.

pODOBNE POSTY

Napisz komentarz