Co zrobić z nietrafionym prezentem?

Autor: Agnieszka
Pewnie każdemu z nas zdarzyło się otrzymać nietrafiony prezent. Być może była to książka, którą już mamy, apaszka w kolorze, w którym nie czujemy się zbyt dobrze lub bluzka w niepasującym rozmiarze. Co zrobić z takim prezentem, by uszanować uczucia osoby, od której go otrzymaliśmy, ale i nie przechowywać w domu bezużytecznie?
W momencie odpakowania prezentu i zauważania, że nie jest on zbytnio trafiony, warto docenić starania osoby obdarowującej. Włożyła ona w to swój czas i energię, by sprawić nam przyjemność. Podziękowanie za prezent zawsze jest w dobrym tonie, a jeśli zdecydujemy się skomentować wybór prezentu, pamiętajmy o uczuciach drugiej strony.
Jeśli nie planujemy używać prezentu, który otrzymaliśmy mamy kilka opcji do wyboru:
1) użycie inne niż jego pierwotne przeznaczenie
Ma to zastosowanie zwłaszcza w przypadku kosmetyków. Przykładowo kremu do rąk możemy użyć do czyszczenia skórzanej torebki lub butów, perfumy jako odświeżacz do samochodu, szampony do czyszczenia pędzli do makijażu lub prania dywanów.
Jeśli nietrafiony prezent jest z kategorii ubrań możesz go przerobić samodzielnie lub z pomocą krawcowej. Sprawdź wcześniej czy na przykład w białej koszuli, która nie podoba się mężowi, Ty nie czułabyś się dobrze. Jako koszula oversize może być strzałem w 10!
2) zwrot
Jeśli posiadasz paragon do prezentu (lub zdecydujesz się o niego poprosić) nietrafiony prezent możesz zwrócić do sklepu. Pamiętaj tylko o zasadach zwrotów określonych prawem obowiązujących na moment dokonywania tej czynności (terminy zwrotów itp.).
3) sprzedaż
Możesz także nadać drugie życie nietrafionemu prezentowi i go sprzedać lub przekazać na aukcję charytatywną. Dla Ciebie jest to nietrafiony prezent, a dla drugiej osoby może być przydatną rzeczą lub cegiełką w zbiórce w szczytnym celu.
4) wymiana
Zasady savoir vivre mówią, że prezenty można wymieniać w przypadku, gdy otrzymamy element garderoby. Wtedy możemy wymienić na inny rozmiar. Innych prezentów raczej nie warto wymieniać, szanując uczucia drugiej strony.
5) przekazanie dalej jako prezent
Warte rozważania jest także przekazanie nietrafionego prezentu jako podarunku dla innej osoby. To, że prezent jest nietrafiony w Twoim rozumieniu, nie oznacza, że nie będzie to wartościowa rzecz dla znajomego. By o nich nie zapomnieć, możesz je przechowywać do czasu wydania w szufladzie lub specjalnie do tego celu przygotowanym pudełku.
I na koniec jeszcze pytanie o paragon – czy przekazywać go razem z prezentem?
Po pierwsze, warto włożyć paragon do prezentu, jeśli możemy się spodziewać wymiany prezentu (ubrania) na inny rozmiar. Po drugie, zdecydowanie warto załączać paragon do prezentów elektronicznych, sprzętu RTV i AGD, które mogą wymagać reklamacji. W takich sytuacjach przechowywanie tego paragonu u nas tylko nas obciąży pamiętaniem gdzie go schowaliśmy w przypadku, gdy osoba obdarowywana o niego poprosi w celu zgłoszenia reklamacji.
Myślę, że warto rozważyć dawanie drugiego życia nietrafionym prezentom. Gdy będzie leżał w szafie nie posłuży ani Tobie, ani nikomu innemu. Co więcej, są wśród tych rzeczy takie, dla których czas nie będzie ich sprzymierzeńcem. Oczywiście warto być przy tym ostrożnym oraz taktownym, przekonanym do swojej decyzji o losach takiej rzeczy oraz mieć wzgląd na uczucia osoby obdarowującej. Poza tym – mniej rzeczy nieużytecznych w naszych domach, większy porządek i mniej sprzątania.

pODOBNE POSTY

Napisz komentarz