5 wskazówek na to jak włączyć rodzinę w porządkowanie i sprzątanie

Autor: Agnieszka
Uporządkowany i zorganizowany dom to mniej codziennego stresu, spokojniejsze poranne wyjścia czy przestrzeń bardziej sprzyjająca zabawie i odpoczynkowi.
Doprowadzenie domu do stanu z marzeń i celów oraz utrzymanie tego stanu może być jednak sporym przedsięwzięciem dla jednej osoby. Co ważniejsze, w domu mieszkamy razem – śpimy, odpoczywamy, pracujemy. Porządkować i sprzątać również możemy wspólnie.
Wspólne porządkowanie i sprzątanie nie musi być przykrym obowiązkiem i zbiorem sztywnych zasad. Może być formą zabawy, sprzyjającą rozmowom i integracji, zwłaszcza w sytuacji, gdy wszystkim nam zaczyna brakować czasu, szukamy jego oszczędności. Wspólne porządkowanie to także późniejsze wspólne odpoczywanie.
Poznaj 5 wskazówek na skuteczne włącznie rodziny w domowe obowiązki.
Wskazówka 1: Zróbcie listę zadań
Stworzenie listy zadań w ramach współdzielenia obowiązków porządkowania i sprzątania to sposób na to, by uniknąć chaosu i niepotrzebnego zamieszania. Im spokojniej będzie przebiegał proces podziału obowiązków, tym większe prawdopodobieństwo utrzymania efektywnej organizacji z nim związanej. To z kolei wpłynie na dokładne zrozumienie przez każdego domownika zakresu prac.
Posiadanie takiej listy to także odciążenie głowy z tysiąca drobiazgów. Ma ona jeszcze jedną zaletę. Jeśli sprzątanie i porządkowanie było na barkach jednej osoby lub mniejszej liczby domowników niż to jest teraz ustalone, każdy będzie miał szansę zobaczyć jaka jest różnorodność i wielość zadań koniecznych do wykonania, składających się na całościowy efekt sprzątania i porządkowania.
Wskazówka 2: Wybierzcie wspólnie właściciela zadania
Gdy macie stworzoną listę wszystkich zadań można przejść do etapu drugiego, czyli przypisania osoby do zadania. Takie połączenie w pary zadanie – osoba to nic innego jak początki budowania odpowiedzialności za czystość i porządek.
Kryteria brane pod uwagę przy podziale obowiązków mogą być różne: wiek, umiejętności, stan zdrowia, indywidualne preferencje co do niektórych czynności, dostępność – czas. Ważne, by brać zdanie domowników pod uwagę i nie negować pomysłów już na starcie. Włączenie w podział zadań to już budowanie motywacji do sprzątania. Im bardziej będziemy się utożsamiać z wyborem zadań, tym większe prawdopodobieństwo, że ukończymy je szybciej i z lepszym efektem.
Szczególnie w tym miejscu pamiętajmy o dzieciach. Z jednej strony dopasujmy te zadania do ich wieku i umiejętności, z drugiej wprowadzajmy dzieci do coraz to nowszych i bardziej zaawansowanych zadań. Nawet jeśli zadanie miałoby być wykonywane pod czujnym okiem opiekuna lub naśladowaniem go, to dzięki temu dziecko zdobywa doświadczenie i uczy się poczucia odpowiedzialności.
„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól zrobić, a zrozumiem.” B. Franklin
Wskazówka 3: Ustalcie czas sprzątania i porządkowania
Ustalmy to teraz – porządkowanie i sprzątanie nie jest sensem naszego życia. Nie jest też jedynym naszym zajęciem w ciągu dnia. By ustalić działający podział obowiązków potrzebujemy zgrać indywidualny plan dnia z rodzinnym, a te z kolei z planami sprzątania i porządkowania.
Jeśli nie chcemy, by nasz podział obowiązków domowych był zbiorem sztywnych zasad, planujmy elastycznie. Podam Wam przykład. Możecie zapisać: posprzątać kuchnię we wtorek o godzinie 14.00. Można też zaplanować sprzątanie w taki sposób: posprzątam kuchnię we wtorek po południu, ale nie później niż do środy rano. Która metoda planowania bardziej do Was przemawia?
Wskazówka 4: Zróbcie dla każdej z osób osobny planer z zadaniami
Każdy z domowników ma ulubiony i pasujący mu system notowania. Może warto, by planer ze swoimi zadaniami stworzył sam? Wspólnie ustalić możemy ramy takiego planera, a niech forma jego wypełnienia należy do właściciela.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by dzieci stworzyły samodzielnie taki planer. Gdy tylko nadamy mu strukturę, starsze dzieci mogą same wpisywać nazwy obowiązków (oswoją się dzięki temu z nowym obowiązkiem, zapamiętają listę zadań), a młodsze mogą wypełniać go malując – przykładowo ikona klocków może oznaczać posprzątanie zabawek w pokoju, a znaczek talerzyka posprzatanie po kolacji.
Wskazówka 5: Pilnujcie regularności
Początki mogą być trudniejsze, ale nie chodzi o jednorazowy zryw, a o długofalowe utrzymanie porządku i czystości. Potraktuj to ćwiczenie jako inwestycję długoterminową. Pamiętaj, że porządkowanie to nie konkurs o równo ustawione pojemniki czy idealnie wyczyszczone lustro. Pozytywne nastawienie i otwarcie się na naukę z błędami i podejmowanymi próbami w początkowym etapie podziału obowiązków będzie pomocne. Poza tym, raz stworzony plan nie musi obowiązywać już zawsze. Sprawdzajcie co działa, a co wymaga poprawy, rozmawiajcie, by było jak najmniej niedomówień, które mogą doprowadzić do zniechęcenia i nieporozumień.
Życzę Wam odwagi w temacie podziału obowiązków. Pamiętajcie, że porządkowanie i sprzątanie to nie zawody, zbiór nakazów i zakazów, procedur i procesów. Porządkowanie i sprzątanie to czynności, które mają wspierać nasze funkcjonowanie w domach, a nie być uciążliwym i niechcianym dodatkiem.
Jeśli nie chcesz się zajmować tworzeniem kart z listą zadań potrzebną do podziału obowiązków oraz szablonów planerów, skorzystaj z gotowych materiałów dostępnych w moim sklepie. Przygotowałam karty zadań wraz z szablonami tablic do tygodniowego planowania zadań domowych, planerów prania i czyszczenia sprzętów. Więcej informacji o kartach znajdziesz tutaj. Jeszcze przez kilka dni kupisz karty w promocyjnej cenie.

pODOBNE POSTY

Napisz komentarz