Jak przygotować dom na powrót z urlopu?

Autor: Agnieszka
Masz wybór – są dwie szkoły w obszarze powrotów do domów po urlopie. Pierwsza mówi, że przygotujesz dom na Twój powrót, co oznacza dodatkowe zajęcia przed samym wyjazdem. Druga natomiast zakłada więcej pracy już po samym powrocie.
Dzisiaj dzielę się z Wami wskazówkami z pierwszego podejścia, czyli co w domu zrobić, by spokojnie wrócić z wyjazdu wakacyjnego.
1) Sprzęty wykorzystujące wodę
Z urządzeń, które mają pojemniki na wodę, typu czajnik elektryczny, ekspres do kawy, irygator do zębów wylej wodę. W czasie Twojej nieobecności nie jest do niczego potrzebna, a i tak wodę trzeba wymienić po przyjeździe. Zaletą opróżnienia zbiorników na czas urlopu jest fakt, że w razie jakiegokolwiek wycieku ochronisz sprzęt i meble.
Urządzenia takie jak zmywarka, pralka, suszarka automatyczna zostaw otwarte. Niech mają dostęp do świeżego powietrza. W przeciwnym wypadku może wytworzyć się w nich nieprzyjemny zapach, a co więcej mogą się stworzyć warunki do rozwoju drobnoustrojów.
2) Elektronika
Telewizor, AGD, radio czy systemy stereofoniczne lepiej jest wyłączyć z prądu. I tak nie będą używane w czasie Twojej nieobecności. Zaoszczędzisz i przyczynisz się do ochrony środowiska.
3) Lodówka
Sprawdź czy lodówka ma tryb wakacyjnego działania, czyli możliwość osobnego sterowania lodówką i zamrażarką. W tym trybie lodówka zużyje mniej energii, a nie narazi mrożonek na rozmrożenie. Trzeba jedynie pamiętać, że po aktywowaniu tego tryby pracy, należy opróżnić chłodziarkę z żywności, ponieważ w komorze temperatura wzrośnie do około 11-18°C. Możesz też zdecydować się na całkowite opróżnienie zapasów przed wyjazdem, umycie lodówki i odłączenie jej od prądu.
4) Woda
Zakręć główny zawór wody. Chyba, że masz urządzenia, które wymagają jej dopływu, jak przykładowo nawadnianie ogródka.
5) Energia elektryczna
Możesz wyłączyć prąd na czas Twojej nieobecności. Sprawdź jednak wcześniej czy nie masz urządzeń, które muszą działać w tym czasie – alarm, monitoring, lodówka.
6) Kwiaty
Warto zadbać, by kwiaty miały stały dostęp do światła i wody. Możesz przenieść je do jednego pomieszczenia i włożyć przykładowo do większych misek z wodą. Sprawdzi się także kąpiel wodna dla kwiatów. Najłatwiej ją zrobić owijając doniczkę workiem foliowym, by przy myciu rośliny delikatnym strumieniem wody ziemia nie została z niej wypłukana. Kąpiel można robić w wannie lub pod prysznicem, a mniejsze kwiaty można umyć w zlewie kuchennym.
7) Pranie
Ja dbam o to i Tobie również polecam, by kosz na pranie był pusty przed wyjazdem na urlop. Po powrocie i tak masz dużo ubrań do odświeżenia. Ja po powrocie piorę wszystkie ubrania, które zapakowałam. Już sama myśl o ilości prania pourlopowego motywuje do rozsądnego i uważnego pakowania.
8) Zapasy w lodówce
Niezależnie o której godzinie wrócisz z wyjazdu wakacyjnego, może nie być warunków, sił czy chęci, by wybierać się od razu na zakupy. Zadbaj przed wyjazdem o to, by w lodówce mieć podstawowe rzeczy do sporządzenia prostego dania.
9) Śmieci
Zbierz śmieci z wszystkich koszy w domu.
10) Łóżka
Jeśli jesteś osobą, która ścieli łóżka każdego ranka, polecam Ci przed wyjazdem tego nie robić. Na dłuższy czas bowiem materac zostaje przykryty kilkoma, dość grubymi, warstwami materiału. Lepiej będzie, gdy pościel, koce, narzuty złożysz w połowie i odłożysz osobno na brzegu łóżka.
11) Głowa
Znana jest Ci myśl po wejściu do domu czy mieszkania po dłuższej nieobecności: „Nie było tu nikogo, a tyle kurzu”, „ale mam dużo do zrobienia po powrocie, pranie, sprzątanie, prasowanie, odkurzenie auta”? Kurz był, jest i będzie! Niezależnie od tego czy na urlop będziemy wyjeżdżać czy preferujemy raczej stacjonarny styl życia. Sprzątanie nie jest sensem naszego życia, czy warto więc przywoływać takie myśli po przekroczeniu progu lub żyć nimi już na urlopie?

pODOBNE POSTY

Napisz komentarz