Dlaczego kupujemy ubrania?

Autor: Agnieszka
Zakupy ubrań są nam potrzebne. Ale czy każdy zakup jest dla nas i naszej szafy dobry?
Powodów zakupów jest wiele. Możemy podzielić je na dwie grupy: ta, w której zakupy są wynikiem przemyśleń i jasno określonych potrzeb oraz zakupy impulsywne, pod wpływem mody czy rozpoczynania porządkowania szafy po raz kolejny.
Od czego zacząć zastanawianie się nad naszymi nawykami zakupowymi, jeśli zależy nam na szafie wolnej od nadmiaru?
Ważne w tym procesie analizy są dwa pytania:
1. Jak często dokonujemy zakupów?
2. Co się dzieje z ubraniami po zakupie?
Pewnie większości z nas zdarzyło się kupić element garderoby pod wpływem zauroczenia czy namowy znajomej. Jeśli takie sytuacje zdarzyły nam się raz czy dwa, to raczej nie tu upatrujemy przyczyn nadmiaru. Jeśli natomiast częściej, to warto się temu tematowi przyjrzeć i określić jaki to jest typ zakupów – nuda, promocja czy nagroda. Określenie częstotliwości oraz potrzeby zakupowej pomoże ustalić strategie przeciwdziałania hurtowej ilości paczek dostarczanej pod nasze drzwi.
Wiemy już jak często kupujemy, a co robimy z „nowymi” ubraniami. Czy lądują one na dnie szafy czy odkładane są na wieszak? Chodzimy w nich regularnie czy przestają nam się nie podobać? Zostawiamy czy dokonujemy zwrotu? Ubrania, które nie są używane, nie tylko zajmują miejsce w szafie, ale często one odpowiedzialne są za „Znów nie mam co na siebie włożyć”.
Warto szukać odpowiedzi na pytanie „Dlaczego i po co kupuję?”. To cenne wskazówki, których moc odczujemy już na etapie porządkowania, gdy przyjdzie podejmować dziesiątki, może i setki decyzji o losach rzeczy. W dalszej kolejności zabezpieczą efekt pracy przed napływem niepotrzebnych ubrań.
Zakupy nie są złe. Nie unikniemy ich i nie chciejmy tego robić – może to doprowadzić do frustracji. Jeśli natomiast zależy nam na zorganizowanej szafie, w której wszystko do siebie pasuje, chcemy czuć się w tym dobrze, spędzać mniej czasu na zakupach i w garderobie, samo porządkowanie nie wystarczy. Warto je wesprzeć świadomymi zakupami.
Jakie macie doświadczenia z zakupami? Lubicie je robić z listą czy spontanicznie? Czujecie, że macie optymalną ilość ubrań czy odnajdujecie się w większej ilości rzeczy?

pODOBNE POSTY

Napisz komentarz