7 SPOSOBÓW NA ZAOSZCZĘDZENIE WODY PODCZAS PORZĄDKÓW

Autor: Agnieszka

Woda przy porządkowaniu i sprzątaniu wykorzystywana jest na szeroką skalę. Myjemy nią okna i podłogi, ścieramy kurze z półek i szafek, czyścimy zabawki. Bez niej nie uruchomimy pralki, nie wyczyścimy dywanów, nie włączymy zmywarki do naczyń. Trudno wyobrazić sobie efekt sprzątania domu bez użycia wody.

Woda, choć stale leci nam z kranów, nie jest zasobem nieograniczonym, a jej ogólnoświatowe zużycie rośnie. Można zadać pytanie: „A jakie znaczenie ma to, że zużyję jedną miskę wody mniej?”. Otóż ogromne! To jest jedna miska wody mniej u Ciebie i u mnie, u Twojej sąsiadki i u mojej Mamy, u Twojej znajomej i może u innych osób, które tego dnia sprzątają. Globalnie jest to ogromna oszczędność. Wody bowiem nie da się wyprodukować w fabryce.

Tematowi zużycia wody w gospodarstwach domowych warto przyjrzeć się także z ekonomicznego punktu widzenia. W tym roku zmianie ulegają taryfy za dostawę wody i odbiór ścieków. Podwyżki, w zależności od województwa, mogą kształtować się pomiędzy 10% a 45%. Każdy z nas odczuje więc większą konsumpcję wody.

Nie zachęcam jednak do zaprzestania wykorzystywania wody przy porządkach i sprzątaniu czy czynnościach higienicznych, lecz świadomego gospodarowania tym zasobem.

Przedstawiam 7 sposobów na ograniczenie zużycia wody przy sprzątaniu, bez uszczerbku dla jego efektu.

1. Wykorzystuj wodę ponownie

Przed wylaniem wody z pojemnika, pomyśl czy możesz ją ponownie wykorzystać. Przykładowo: wodę z suszarki automatycznej można użyć do mycia podłogi lub namoczenia brudnego prania, a wodę z mycia szafek i półek do umycia garażu lub klatki schodowej.

2. Używaj miski lub wiaderka

Ściereczki wykorzystywane do mycia na mokro płucz w wodzie w misce, wiaderku lub w zlewie. Unikaj płukania ściereczek pod bieżącą wodą.

3. Zmień pojemnik na wodę na mniejszy

Jeśli często wymieniasz wodę, przykładowo przy zmianie pomieszczenia lub czyszczonej powierzchni, oceń czy korzystniejszym nie byłaby zmiana pojemnika na mniejszy. Nadal dobrze wypłuczesz w nim ściereczkę, a wody do niego nalejesz znacznie mniej.

4. Myj w zmywarce na programie ECO

Jeśli robisz porządki na większą skalę i masz do umycia pojemniki, organizery, osłonki doniczek, inne ozdoby, to mniejsze z tych przedmiotów wstaw do mycia w zmywarce korzystając z programu ECO. Większe natomiast wyczyść w dwóch miskach, mając w jednej wodę z płynem, a w drugiej czystą wodę do opłukania przedmiotu. Jeśli miska będzie zbyt mała na myte przedmioty, możesz myć w wannie (przy zamkniętym korku).

5. Nie myj wszystkich przedmiotów wodą

Sprawdź czy wszystkie przedmioty, które czyścisz, nadają się do mycia wodą. Wody zdecydowanie nie lubią skórzane meble i elektronika, a podłoga olejowana najlepiej znosi ją w bardzo małych ilościach.

6. Zamień ręcznik papierowy na ściereczkę

Nie bój się prania ściereczek i ich ogromnych ilości po posprzątaniu całego mieszkania czy domu. Wstawienie ściereczek do prania jest znacznie bardziej ekonomiczne dla Ciebie i korzystniejsze dla środowiska, niż korzystanie z ręczników papierowych, do produkcji których używana jest woda. Ręczniki możesz zostawić jedynie do czyszczenia toalety i najbliższego jej otoczenia.

7. Używaj mniejsze ilości środków czyszczących

Niektóre środki czystości bardzo się pienią. Jeśli wlejesz do wody mniejszą ich ilość, unikniesz konieczności spłukiwania bądź ścierania czyszczonych powierzchni z użyciem dodatkowej ilości czystej wody. Warto już przy kupnie środków  czystości zwrócić uwagę na stopień pienienia się.

pODOBNE POSTY

Napisz komentarz